Supermarketům se v Česku vyplatí potraviny vyhazovat

Za jídlo, které skončí v popelnici, řetězce nezaplatí ani korunu. Z darovaných potravin musejí odvést 15procentní daň.

Podnikání a trhy
Petr Matějček | 22.09.2013

V životě existují dvě jistoty: smrt a daně. O pravdivosti slavného výroku Benjamina Franklina se nedávno přesvědčili i organizátoři akce Hostina pro tisíce. Spolek Zachraň jídlo happeningem na Václavském náměstí – v jehož rámci rozdával lidem obědy ze surovin, které by obchody a farmáři vyhodili, přestože jsou ještě použitelné – chtěl poukázat na masivní plýtvání potravinami v České republice.

Háček je v tom, že se dárci do akce dvakrát nehrnuli. „Velká spousta oslovených společností se nám vůbec neozvala. Nikdo rád nepřizná, že plýtvá potravinami a raději je vyhodí, než aby je nějak využil,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí spolku Petr Hanzel.

Důvod zbytečného plýtvání? Supermarketům se altruismus u nás prodraží. Za jídlo, které skončí v popelnici, totiž nezaplatí ani korunu, zatímco z darovaných potravin musejí odvést 15procentní daň z přidané hodnoty, a to i v případě, že se zboží blíží datu spotřeby.

„Pokud nějaké zboží věnujete například na charitu, musíte odvést 15procentní daň. Navíc musíte uzavřít darovací smlouvu. Takže je tady nejen finanční, ale i administrativní zátěž. Naopak, kdybychom se rozhodli potraviny znehodnotit, nestálo by nás to nic. Je to výjimečná situace, v okolních zemích se totiž daň v takovém případě platit nemusí. Jinými slovy, vyplatí se nám to vyhodit,“ říká Kateřina Pištorová, manažerka interní komunikace společnosti Makro.

Tato firma na zmíněnou akci darovala neprodejnou zeleninu a do potravinové banky od roku 2009 zboží v hodnotě dvou milionů korun. Jaké množství potravin obchodní řetězec měsíčně znehodnotí, manažerka Pištorová komentovat nechtěla. Přiznala však, že jde o relativně velké množství.

Český unikát

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve zprávě Plýtvání potravinami: Dopady na přírodní zdroje upozornila, že zhruba třetina světové produkce potravin – 1,3 miliardy tun – se promrhá, což představuje hospodářskou ztrátu v hodnotě 750 miliard dolarů (zhruba 14,5 bilionu korun) ročně, a to za situace, kdy denně hlady trpí 850 milionů lidí. A protože dle pradávného čínského přísloví ani ten, kdo bydlí u vody, by jí neměl plýtvat, rozhodli jsme se přijít na kloub záhadě okolo DPH na darované jídlo, která z ČR dělá v rámci Evropské unie zase jednou unikát.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství upozornila, že zhruba třetina světové produkce potravin – 1,3 miliardy tun – se promrhá

Obrátili jsme se nejprve na Českou federaci potravinových bank, která na svém webu jako jednu z hlavních priorit uvádí právě boj s hladem a plýtváním potravinami. Šéf federace Fabrice Martin-Plichta nám řekl, že zatímco v západních zemích je dnes naprosto běžné, že jsou darované potraviny od daně osvobozeny, z nových členských zemí EU si něco podobného zatím vynutily pouze Polsko a Maďarsko. „V Česku o takovou výjimku zatím nikdo zájem neprojevil, přestože i Evropská unie apelovala, abychom Polsko a Maďarsko následovali,“ míní Martin-Plicha. A dodává, že na rozdíl od charity je likvidace v Česku velmi levná. V potravinových bankách ročně skončí zboží v hodnotě 15 až 20 milionů korun.

Kdyby řetězce daň platit nemusely, přesáhla by hodnota dle Martin-Plichty rychle sto milionů korun. „Ani tak by to stát zajisté nijak zvlášť nebolelo,“ věří šéf federace. Stejného názoru je i agrární analytik Petr Havel, dle kterého jsou státní příjmy z darovaného zboží natolik minimální, že by je stát ani nepocítil. Jenže jak už říkal Jaromír Nohavica, stát potřebuje daň z přidané hodnoty zřejmě stejně nutně jako pes venčit.

Ochutnávka z dokumentu Taste the Waste, ve kterém se mimo jiné dozvíte, že jídlo, které se během dvanácti měsíců vyhodí v Evropě a Severní Americe, by třikrát nakrmilo všechny hladové lidi světa

Rozdílná interpretace

O tom, že zdanění tohoto typu sociální pomoci je nutné, nepochybuje mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Šrámek. Připomíná, že ČR se při vstupu do EU zavázala převzít také její legislativu. V případě DPH to pak znamená sladění právní úpravy zejména se směrnicí 2006/112/ES.

Článek 74 směrnice 2006/112/ES řada zemí interpretuje tak, že DPH u darovaných potravin není třeba platitPokud by ČR postupovala odlišně, „vystavuje se nebezpečí zahájení řízení o porušení přístupové smlouvy, které může znamenat i finanční sankce,“ zdůrazňuje Šrámek. Uplatnění daně u bezúplatně přenechaného zboží vyplývá z článku 16 směrnice o DPH, dle kterého se použití zboží k jiným účelům než pro podnikání považuje za dodání zboží za úplatu, a tudíž podléhá snížené sazbě daně.

Ondřej Šrámek však nezmínil článek 74 stejné směrnice. V něm se píše: „Pokud podle článků 16 a 18 osoba povinná k dani použije nebo poskytne zboží, které tvoří součást jejího obchodního majetku, nebo pokud si zboží ponechá osoba povinná k dani nebo její právní nástupce po ukončení výkonu zdanitelné ekonomické činnosti, je základem daně kupní cena zboží nebo podobného zboží, a pokud kupní cena neexistuje, nákladová cena stanovená k okamžiku použití, poskytnutí nebo ponechání si zboží.“

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Hlavně aby čekáním

na "systémové řešení", zatím někteří potřební nepomřeli hlady. Ale to by zřejmě vztahy s EU nenarušilo.

"Řešením" je vrátit se do dob socialistického nedostatku všeho

Tehdy se neřešily problémy se zbytky otlučených a nahnívajících banánů a dalšího ovoce. Prodalo se všechno a na zbytek fronty se nedostalo... :-P
A když zbyl dotovaný chleba, nechal se usušit a krmila se jím domácí zvířata, protože byl levnější, než zrní. 

Je to věda

Za likvidaci odpadů se musí také platit - asi supermarketům nejde tolik o platbu daně jako o odbyt.  Když charita nebo bezdomovec zboží nedostane zadarmo, tak si ho musí koupit. 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah