Sebevražda Aarona Swartze: Vytratila se z amerického práva spravedlnost?

Smrt průkopníka svobodného internetu 11. ledna vyvolává otázku přiměřeného trestu za kyberkriminalitu a porušování copyrightu.

Special report
Petr Matějček | 27.01.2013

Aaron Swartz by v těchto dnech zajisté slavil. Téměř přesně před rokem totiž bylo v USA na neurčito odloženo projednávání kontroverzního protipirátského zákona. Internetová komunita tím zvítězila nad pokusy omezit svobodu a nezávislost osmého kontinentu. Jedním z neúnavných organizátorů kampaní proti Stop Online Piracy Act (SOPA) byl právě Swartz. Stejně, jako se v kyberprostoru otřásly nuly a jedničky 26. října 2011, kdy byl návrh SOPA předložen Sněmovně reprezentantů, rozbouřil se world wide web 11. ledna 2013, kdy si Aaron Swartz vzal život.

Stovky truchlících naplnily 19. ledna velký sál newyorské Cooper Union, ve které v minulosti odstartovala kariéra 16. prezidenta USA Abrahama Lincolna (1809–1865), aby uctili památku 26letého internetového aktivisty Aarona Swartze. Během zádušní bohoslužby bylo zřejmé, že se Swartz stejně jako mnoho jiných před ním dočkal opravdové slávy až po smrti. Neznámý však rozhodně nebyl ani za svého krátkého života.

Mezi internetovými nadšenci proslul jako průkopník svobodného internetu a byl u zrodu dnes značně rozšířeného souborového formátu RSS, technologie umožňující uživatelům internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, i populárního zpravodajské platformy Reddit. Navíc byl ředitelem webové stránky Demand Progress, která se zaměřuje na změnu politiky ve jménu občanských svobod a práv a vládních reforem v USA, a neúnavným bojovníkem za svobodu obsahu na internetu.

Aaron Swartz čelil třinácti obviněním z různých zločinů, za něž mu hrozila mnohamilionová pokuta a až 50 let vězení

Když se v pátek 11. ledna Swartz rozhodl vědomě ukončit vlastní život, čelil třinácti obviněním z různých zločinů, za něž mu hrozila mnohamilionová pokuta a až 50 let vězení. Dva státní zástupci ho mimo jiné obvinili z toho, že zneužil počítačové sítě Massachusettského technického institutu (MIT) k tomu, aby z digitální databáze JSTOR ukradl víc než čtyři miliony akademických článků.

Swartzova rodina i přátele jsou přesvědčeni, že za smrt mladého programátorského génia nemohou ani tolik jeho deprese jako spíš americký justiční systém, který po něm šel jako krvelačný lovecký pes po postřeleném zajícovi, přestože údajný zločin v podstatě neměl žádné opravdové poškozené či dokonce oběti. Swartzova partnerka Taren Stinebrickner-Kauffmanová během smutečního obřadu zdůraznila, že nesmyslný proces bez naděje na zproštění viny, k němuž americká vláda Aarona dotlačila, z něho vyždímal poslední kapky energie.

Naděje na změnu

Internet se sice v uplynulých týdnech změnil v gigantickou digitální kondolenční knihu, ale někteří věří v lepší zítřky. Dle nich by Swartzova tragická smrt mohla konečně přimět americké zákonodárce, aby se znovu zamysleli nad drakonickými počítačovými zákony v USA. A návrh zákona nazvaného Aaron’s Law naznačuje, že určitá politická vůle existuje.

Swartzova tragická smrt by mohla konečně přimět americké zákonodárce, aby se znovu zamysleli nad drakonickými počítačovými zákony v USA

Novelu několik dnů po Swartzově smrti na webu Reddit zveřejnila kalifornská kongresmanka Zoe Lofgrenová. „To, co se stalo Aaronovi, se už dalším uživatelům internetu nesmí přihodit,“ míní Lofgrenová. A dodává: „Současné zákony mohou kriminalizovat řadu každodenních aktivit a připouštějí nesmyslně kruté tresty.“ Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů USA pak již přislíbil důkladné vyšetření postupů státních zástupců, kteří dělali vše pro to, aby mladého internetového pionýra poslali za mříže.

Swartzův případ měli na starosti státní zástupci Carmen Ortizová a Stephen Heymann. Dle amerických novinářů, internetových expertů a řady Swartzových kamarádů si počínali až příliš horlivě a zneužívali svých pravomocí. Swartzovi zastánci se domnívají, že nepřiměřený trest měl v době WikiLeaks a Anonymous posloužit jako varování internetové komunitě. Na webových stránkách Bílého domu dokonce vznikla petice za odvolání Ortizové z funkce. K dnešnímu dni ji podepsalo téměř 50 tisíc lidí, což snad přiměje Obamovu vládu reagovat.

Zločin bez oběti

Jak se Swartz do hledáčku americké vlády dostal? Na přelomu let 2010 a 2011 se opakovaně přihlásil k počítačové síti MIT, aby z akademické databáze JSTOR „vysál“ co nejvíc vědeckých článků. Původně k tomu využíval otevřenou bezdrátovou síť, později se vloupal do uzamčeného kumbálu, v němž k síti připojil svůj notebook.

Ten zaměstnanci MIT 4. ledna 2011 objevili a zachovali se jako „skuteční“ detektivové: k síti připojili svůj počítač, aby mohli kontrolovat Swartzovy aktivity, sejmuli z jeho počítače otisky prstů a do kumbálu nainstalovali kameru. Zajímavé pak je, že ještě téhož dne se dle informací v soudních spisech případu ujala zpravodajská služba USA. A o 48 hodin později, 6. ledna, byl Swartz zatčen. Federální agentura spadající pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA sice na svém webu definuje případ, v nichž zahajuje vyšetřování, ale stahování vědeckých článečků ze školních databází mezi nimi neuvádí, spíš atentáty na prezidenty, války s narkomafií a potlačování terorismu.

Zobrazit diskusi
Reakcí:0

Oblíbený obsah