Pozor! Nebezpečí metadat: Manipulace se společností a šikana

Nevinní se špehování obávat nemusejí. Navzdory tomu je dle expertů lepší si dveře na záchodě zavírat, i když nejste terorista.

HOT TOP|Světové události
Petr Matějček | 21.07.2013

Odhalení okolo tajného sledovacího programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) opět ukázala, že ponechat ochranu soukromí na vládě je stejně prozíravé jako pověřit chronického voyera instalací žaluzií v ložnici. Právo na samotu je sice považované za základ svobody, ale naše společnost se mílovými kroky přibližuje k dystopii o čipové totalitě a o skleněných uživatelích. Špehování občanů se přitom zdůvodňuje obavami z teroristických útoků a kritické hlasy přebíjí argument, že nevinní se přece nemají čeho obávat. Opak je pravdou.

Tuto skutečnost aktuálně názorně dokazuje například dokumentární snímek Naked Citizen fotografky Henrietty Williamsové a experta na kartografii George Gingella. Jakmile totiž úřady na základě určitých informací usoudí, že jste podezřelí, ovlivní tyto informace interpretaci veškerých dalších dat. Ukazuje to případ francouzského počítačového programátora Davida Meryho. Ten se před několika lety dostal do problémů kvůli takzvanému abnormálnímu chování. Od té chvíle je na britském seznamu potenciálních teroristů.

Hrozba abnormálního chování

Co přesně znamená abnormální chování? V případě Meryho špatnou ranní volbu oblečení. Za teplého červencového rána v roce 2005 vstoupil do londýnského metra v bundě. Kamerový systém okamžitě počítačového experta označil za podezřelého. A protože následně ihned nenastoupil do vagónu, nýbrž nechal první soupravu odjet, spustil systém CCTV (Closed Circuit Television) alarm. Od té chvíle se Mery stal centrem pozornosti, byl zatčen a prohledán. Když u něho policisté neobjevili nic, co by naznačovalo, že je součástí teroristického spiknutí, rozhodli se navštívit a prohledat jeho byt.

Kompletní dokument Naked Citizen:

Co přesně znamená abnormální chování?

V tušení, že lapili nebezpečného zločince, je utvrdil nález podezřelého nákresu. Čmáranice na zmačkaném papíru policistům připomínala skicu plánu londýnského metra. „Byly to klikyháky, které jsem si jen tak kreslil během telefonování. Kdokoli v nich mohl vidět, co chtěl,“ tvrdí Mery. Navzdory tomu jsou informace o něm dodnes ukládány do speciální složky týkající se lidí podezřelých z přípravy teroristického útoku. Ze seznamu nebyl vymazán ani po osmi letech. „Přestože jsem nikdy nebyl z ničeho obviněn, nesmím například vycestovat do USA, nikdy bych nedostal vízum,“ stěžuje si Mery.

Nutno podotknout, že ve chvíli, kdy si britská policie lámala hlavu nad pochybnými uměleckými schopnostmi zimomřivého Francouze, bylo v centru Londýna spácháno několik bombových útoků, které si vyžádaly více než 50 obětí a na 700 zraněných. Později se ukázalo, že existují obsáhlá videa ukazující přípravu čtyř sebevražedných atentátníků na útok. Navzdory tomu v síti skončil Mery. Jak je to možné?

Objev metadat

Problém názorně přibližuje historka z dob, kdy v Silicon Valley objevili metadata, na kterou si v uplynulých týdnech vzpomněla řada expertů na IT. Na přelomu tisíciletí zakladatel největšího internetového knihkupectví Amazon Jeff Bezos všem návštěvníkům svého tehdy prvního skladu předváděl stoh knih s tím, že v budoucnosti už s pomocí algoritmů bude jednoduché najít pro konkrétní zboží kupce. V poličce ležely tři knihy: Jak milovat muže?, Jak milovat ženy? a Havaj: Nejlepší průvodce.

Navzdory veškeré sofistikovanosti a rozsahu ukládaných dat zatím žádný software sám od sebe prodejce a kupce spojit nedokáže

Z takového seznamu by i bez superchytrého počítače bylo možné usoudit, že si knihy objednal mladý heterosexuální pár, který se chystá navštívit Havaj a chce tam mít hodně sexu. Možná jde o líbánky. Pár není příliš bohatý, jinak by už na Havaji byl, ale ani příliš chudý, protože se tam právě chystá – takže střední třída. Jde o mainstreamovou literaturu, a proto takoví pravděpodobně budou i ti, kdo si knihy objednali.

Od té chvíle se experti na internetový marketing domnívali, že objevili nástroj, s jehož pomocí se jim vždy podaří najít ideálního zákazníka. Neobjevili. Například, budete-li se najednou muset zbavit své unikátní kolekce disko sandálů, budete se i v dnešním přetechnologizovaném světě muset zaregistrovat na Aukru a nakonec vám nezbude než čekat a doufat, že vaši vytříbenou sbírku objeví někdo, kdo za ni bude ochotný zaplatit vámi stanovenou částku. Navzdory veškeré sofistikovanosti a rozsahu ukládaných dat zatím žádný software sám od sebe prodejce a kupce spojit nedokáže. Stejně jako nedokázal zabránit atentátům v Londýně anebo nedávnému útoku v Bostonu.

Slepé algoritmy

Pokud totiž jde o analýzu metadat, chybují lidé i stroje. Lidé proto, že je často podvědomě ovládají předsudky. Koneckonců knihy si mohl objednat afroamerický homosexuál, který ve svém městě chtěl uspořádat bláznivou swingers party inspirovanou letními slavnostmi v Honolulu. Algoritmy zase proto, že „střílejí naslepo“. Možná si stejné knihy kdysi objednal také majitel havajského penzionu, protože jimi chtěl oživit knihovničku vedle recepce. Ve svém volném čase se hoteliér zabývá rekonstrukcí tradičních amerických oldtimerů. Proto si naši milenci budou muset zvyknout, že jejich e-mailové účty zaplaví reklamy na nejnovější knihy o opravě starých automobilů.

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

úsměvná metadata

Metadata se ukládala už před padesáti léty proto, že na data nebylo dost pamětí, od té doby je to trochu jinak. Ani bagatelizace algoritmů není na místě, vyvíjely se také již 50 let. Divili byste se, jak řetězení informace o tom, že někdo někomu někdy volal a ten volal s dalším a jak často, zajišťuje všem slušným být v evidenci, protože obvykle již třetí má nějaký vroubek a to jsme v roce 1968. Myslíte si, že vývoj stál? Už v tom roce byly 2G slov disky i v Anglii, trochu velké a trochu těžké. Ve většině zemí nemají ÚSTR, takže se nechlubí, obvykle až 50-70 létech. Měl jsem "výhodu", že jsem byl žádán o písemný souhlas nejen se sledováním, ale i nasazením technických prostředků a to v rocích 1960, 1969, 1975, 1985 i v roce 2004. Dodám, že jsem vždy podepsal a nijak se vzrušoval, na věci by to nic nezměnilo. Pokud jste nepodepsali, můžete se soudit, ale ani v daňovém ráji vám to nebude nic platné.

Američané byli vždy extenzivní, sbírali vše, co sbírat šlo a doufali, že se to jednou podaří zpracovat. Angličané již tehdy plně monitorovali dotazy do databází, což je dosti efektivní. Rusové měli dobře zpracovanou psychologické parametry. A teď můžete politovat velmoci, když musí všechno vlastně překládat do svého jazyka. Kolik to stojí se neptejte.

 

Pro evropany nejen metadata, ale i obsah

Problém Čechů (a všech evropanů) nejsou jen metadata, ale i obsah samotný:

- PRISM zahrnuje získávání 'všeho', i obsahu: "emailů, chat (video, voice), videos, photos, stored data, VoIP [internet phone calls], file transfers, video conferencing, notifications of target activity – logins etc, online social networking details"(http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/07/nsa-prism-records-surveillance-questions)

- Na evropany se nevztahuje 4. dodatek americké ústavy, zakazující "unreasonable search", takže si NSA může ukládat i obsah, nejen metadata (http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/07/nsa-prism-records-surveillance-questions)
- "NSA zkoumá komunikaci lidí až natřikrát „vzdálených“ od podezřelého". "kterékoli dva lidi na světě dělí (anebo spojuje) v průměru jen 4,74 spojení." (http://www.lupa.cz/clanky/nsa-tri-spojeni/)

Myslím, že jsme (evropané) v mnohem bezprotřednějším ohrožení intimity (svobody), než skladem metadat.

Nejtěžší úkol Mossadu

Spočíval v proniknutí do charedim komunity. Ta jednak nebere podobně jako obchodníci s diamanty nikoho, koho nezná  pět generací.  Jednak má vlastní výrazový svět, který za dvacet let nastudovat nelze.

 

To může být inspirace, vypadnout ze seriové televizní kultury. Předvídatelnost tak klesá. Naopak zločin je obvykle rigidní, meditující Usama b.L.  občas něčím překvapil, ale to již historie. Kdo má invenci, zločin nepotřebuje.

 

Obětem facebooku, googlu.., ovšem soucit, podobně konsumentům lihu a vítězům politických voleb vedených marketingem. Což vůbec nekazí fakt, že jalovice (prediktovatelné skoro absolutně) jsou milá zvířata.

Váše články představují

Váše články představují určitý nadhled, který mně na tom malém českém piskovišti (ČP) většinou chybí.

Ps. Jinak se asi z diskuzí na ČP budu muset odhlásit, co když někdo vyhodnotí moje příspěvky za pět let jako hrozbu a moji potomci  budou do pátého kolene preventivně vedeny na přísně tajném seznamu, jako potencionálně nebezpeční pro světový mír..

Díky za článek! Ještě nedávno

Díky za článek!

Ještě nedávno se dalo s úspěchem tvrdit, že technologie zlepšují a ulehčují život. Bez technologického pokroku bychom nebyli tam, kde jsme. Hůře bychom se dostávali k informacím, technologie pomáhá prakticky v každém oboru.

Jenže:

aniž bychom si toho všimli, začínáme být jejími otroky, lidé přestávají myslet,učit se, stačí sdílet. Toho si pochopitelně všimly i vlády. Nenadarmo školství skomírá nejen u nás. A pro mne jedny z největších benefitů, soukromí a svoboda, se pomalu scvrkávají.

Data jsou sbírána a ukládána; co je dnes legální a normální, může být v blízké budoucnosti zdrojem problémů a šikany. Proto je nejzrůdnější argument ten, že nevinní a slušní se nemají čeho bát.

Dáváme lidem, o nichž nic nevíme do rukou nástroj, se kterým nás můžou bít - i když nutně nemusí.

Ochrana soukromí by měla být jedním ze stěžejních politických témat. Já osobně začnu tím, že v tom marasmu naší politiky budu volit Piráty.

Důležitější ovšem je, aby strany, které si dají boj se šmírováním do štítu volili lidé v nejšmíráčtějších zemích, kde zatím mají svobodné volby  - tedy v USA a Velké Británii.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah